Wrestling
Navigation

MMA Home
Wrestling Home
Champions Page
Photo Galleries
News Page
Schedules Page
Flyers Page
Weights Page

 


This Page is dedicated to the athletes who have excelled under Logan County Pride coaches, whether as a part of a member team or as a part of a state, regional, national or world team.

GR = Greco-Roman / FS = Freestyle / CO = Collegiate (Folkstyle)



World Champions

Chris Shea - Guthrie BJP (GR)
Chris Shea - Guthrie BJP (FS)
Chris Shea - Guthrie BJP (CO)
Presley Gibson - Guthrie BJP (GR)
Presley Gibson - Guthrie BJP (FS)
Presley Gibson - Guthrie BJP (CO)

 

National Champion Team Members

Brian Orndorff - Team OK (2007)
Chris Shea - Team OK (2007)
Cole Orndorff - Team OK (2007)
Corey Cummings - Team OK (2007)
Reggie Dunn - Team OK (2007)
Mark Ward - Team OK (2007)
Brian Orndorff - Team OK (2012)
Jordan Grantham - Team OK (2012)
Caleb Savill - Team OK (2012)
Noah Cairns - Team OK (2012)
Tucker Grantham - Team OK (2012)
Allyn Orndorff - Team OK (2012)
Eli Kirk - Team OK (2012)
Tater Grantham - Team OK (2012)
Alec McDoulett - Team OK (2012)
Matt Blevins - Team OK (2012)
Dakota McDoulett - Team OK (2012)
Jake McDoulett - Team OK (2012)
Cory Monroe - Team OK (2012)
Hunter Reese - Team OK (2012)
Ray Merriman - Team OK (2012)
Dregen Murray - Team OK (2012)

 

National Champions

Chris Shea - Guthrie BJP (GR) - 2X
Brian Orndorff - Guthrie BJP (FS) - 2X
Richard Lopez - Team OK (GR)
Richard Lopez - Team OK (FS)
Richard Lopez - Team OK (CO)
Dennis Murphy - Guthrie BJP (CO)
Sean Woodard - Guthrie BJP (CO)
Brian Orndorff - Guthrie BJP (GR) 2X
Stephen Plunk - Team OK (GR)
John Kane - Guthrie BJP (GR)
Collin Plunk - Team OK (GR)
Jack Hornbuckle - Team OK (FS)
Paxton Rosen - Team OK (FS)
Collin Plunk - Team OK (FS)
Paxton Rosen - Team OK (CO)
Cole Orndorff - Guthrie BJP (GR)
Chris Shea - Guthrie BJP (FS)
Seth Thomason - Mulhall PP (GR)
Jacob Wiens - Guthrie BJP (GR)
David Sade - Crescent TP (GR)
David Sade - Crescent TP (FS)
Paden Bailey - Team OK (CO)
Tanner Bailey - Team OK (GR)
Tanner Bailey - Team OK (FS)
Tanner Bailey - Team OK (CO)
Zach Edwards - Team OK (GR)
Zach Edwards - Team OK (FS)
Zach Edwards - Team OK (CO)
Nic Calkins - Team OK (FS)
Mark Ward - Team OK (CO)
Brian Orndorff - Guthrie BJP (CO)
Tater Grantham - Scorpions (CO) - 2X
Jordan Grantham - Scorpions (GR)
Jordan Grantham - Scorpions (FS)
Jordan Grantham - Scorpions (CO)
Tater Grantham - Scorpions (FS)
Eli Kirk - Guthrie BJP (CO)
Noah Cairns - Guthrie BJP (CO) - 3X

 

State Champions

Cole Orndorff - Guthrie BJP (4X)
Landry Chappell - Guthrie BJP (5X)
Joshua Taft - Guthrie BJP (4X)
Justin Chappell - Guthrie BJP
Hunter Betchan - Guthrie BJP
Bryan Dutton - Guthrie BJP
Nicki Herbst - Guthrie BJP (5X)
Brandon Herbst - Guthrie BJP (2X)
Chris Shea - Guthrie BJP (6X)
Ethan Selanders - Guthrie BJP (2X)
Tyler Goddard - Guthrie BJP
Davis Bradley - Guthrie BJP
Ryan Bilyeu - Guthrie BJP (2X)
Trevor Fitzgerald - Guthrie BJP
Steven Kriz - Guthrie BJP
Jessy Yeahquo - Crescent TP
Devin Bilyeu - Guthrie BJP
Bob Herrin - Guthrie BJP
Zane Winkelman - Guthrie BJP
Mildren Montgomery - Langston LP (2X)
Blake Pruitt - Guthrie BJP (2X)
Branden Hendren - Guthrie BJP
Kolt Rinehart - Guthrie BJP
Dillon Cornwell - Guthrie BJP
Jeff Russell - Guthrie BJP
Brandon Robinson - Guthrie BJP
Tanner Goddard - Guthrie BJP
Josh Russell - Guthrie BJP
Forrest Stegner - Guthrie BJP
Chris Dewberry - Guthrie BJP
Noah Cairns - Guthrie BJP (3X)
Allyn Orndorff - Guthrie BJP (5X)
Jordan Grantham - Scorpions
Eli Kirk - Guthrie BJP